Shnilé vejce, shnilá slepice

Vlastimil Tlustý, přední politik nejsilnější vládní strany se svlékl do naha, skočil do vany s neznámou dívkou a nechal se tak vyfotit. Fotky předal „detektivům“, ve skutečnosti novinářům. Tvrdil, že to vymyslel jako past s účelem dozvědět se, kdo z jeho vlastní strany bude mít zájem ho prostřednictvím zmíněných fotek zkompromitovat.

Netrvalo dlouho a fotky přijal poslanec ODS Jan Morava. Jako poslušný vojín, Morava okamžitě odtextoval předsedovi poslaneckého klubu ODS Petru Tluchořovi, který odpověděl dotazem, zda detektivové budou prodávat fotky jako celé album, nebo jednotlivě (hodný předseda, přeci jen dovede šetřit). Aby toho nebylo dost, Morava se pak rozhodl, že bude vydírat zelenou poslankyni Olgu Zubovu fotkami její dcery, se kterou se seznámil, zřejmě pro tento účel.

Novináři vše natočili a zveřejnili.

Morava tvrdil, že vše dělal s „dobrým úmyslem“, přičemž podotkl, že v politice přeci zůstávají třeba i lidé podezřelí z braní úplatků (koho asi měl na mysli?). Tlustý se tvářil, že vůbec ničemu nerozumí: „Neumím si vysvětlit, proč se pan premiér pokouší ze mne udělat organizátora té záležitosti…“, nechal se slyšet.

Pro ostatní politiky to nebylo nic nového. „Ty věci se dělají skrytě. Vede to k tomu, že se někdo nedostane na kandidátku,“ ležérně prohlásil senátor ODS Jaroslav Kubera.

A co premiér? Ten prohlásil, že za vše vlastně mohou média. No jasně, kdo jiný. „Mají média právo používat zpravodajské prostředky?“ Ptal se.

Začnu tedy s odpovědí Topolánkovi: nejen že mají, ale musí. Vzhledem k tomu, že Topolánek o této celé nechutné aféře věděl předem a nic neřekl, je jasné, že nebýt médií, ani premiér země by neupozornil na jednu z nejvíce nechutných afér, které jsme tu měli. Stejně jako řada politiků, Topolánek, odkojen socialismem, stále nechápe klíčovou roli a klíčové postavení médií v civilizované demokracii. Jsou to právě média, která upozornila a upozorňují na veškeré aféry a skandály. Někdy je dopad mizivý, ale někdy, jako v případě Grosse, to vede k odstoupení premiéra.

Dokud morální úroveň a schopnost vlastní kontroly u našich politiků zůstává na dně, média slouží jako nezbytný a důležitý nástroj, který alespoň může odhalit určité praktiky. Tato bídná úroveň poslanců je posílená poslaneckou imunitou, která by se měla okamžitě všem poslancům stáhnout. Politická služba je totiž – služba, ke které patří vyšší zodpovědnost ze strany politika reprezentujícího voliči. Je logické, že při absenci hrozby trestu výrazně klesá odpovědnost.

Proto je důležité, aby všichni, kteří s danou aférou mají něco společného, na to doplatili. Morava, jakožto prokazatelný vyděrač, se vzdal poslaneckého mandátu a to je jedině správně. Někteří se nechali slyšet, že Morava byl pouze „obětí“. Nebyl. Případ Moravy a Tlustého je případ shnilého vejce, které vylezlo ze shnilé slepice. Na tom, co bylo stvořeno první a co následovalo, nezáleží.

Panu Tlustému zřejmě platíme za to, aby se svlékal do naha a skočil do vany s dívkou a dělal stranické intriky, které by prokázaly to, co veřejnost dávno ví: že z politiků jako je on a pan Morava je nám špatně. Jakožto prokazatelný intrikář nechutných taktik by měl Tlustý okamžitě odstoupit. Ostatně mu to přímo nabídl jeho šéf Topolánek, který by jako šéf ODS měl uznat zodpovědnost za to co se děje pod jeho střechou. Měl by donutit jmenované k odstoupení, anebo sám odstoupit ze strany formou protestu. Jestli hledá Topolánek možnost, jak si zvýšit osobní, politický a společenský kapitál, má ji teď na stříbrném podnosu.

Pokud se nic nebude dít, shnilá slepice nás stále bude krmit shnilými vejci. Dokud zůstaneme lhostejní, budou to pouze média, která nás budou chránit proti úplnému propadu.

Martin Jan Stránský
lékař, vydavatel, nezávislý kandidát do Senátu PČR

Publikováno:

aktualne.cz

9. 9. 2008

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.