Rok 2012: Kdo jsou nepřátelé státu?

Kauza Diag Human zapadává do mlhavého prostoru složitých kauz, které nic dobrého nepřinášejí a kterým nikdo pořádně nerozumí a ani nechce rozumět. Je to ale kauza, která reprezentuje současný stav našeho státu a která zároveň nabízí odpověď na otázku, kdo je skutečným nepřítelem státu.

Někteří tvrdí, že se jedná o kauzu vytvořenou firmou, která si sem přišla vydělat chladně kalkulovaným sporem. Bývalý mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt obhajoval prostřednictvím pravidelných esejí český postup dlouhou prezentací chronologických údajů, zatímco premiér Petr Nečas by o kauze raději nemluvil, protože se jedná o citlivé téma.

Tedy selektivní mlčení. Tak, jak to bylo kdysi.

1. K dnešnímu dni čtyři pravomocné rozhodčí nálezy v České republice potvrdily, že musí stát zaplatit DH škodu tři miliardy korun.
2. Dalších třináct let politici a právníci taktizují, jak zaplatit co nejméně.
3. Úroky za dobu jejich vymýšlení nás zatím přišly na více než sedm miliard korun, nyní úroky nabíhají o více než milion korun denně.
4. DH využil mezinárodní smlouvu námi podepsanou a v pěti zemích soudy rozhodly o zablokování majetku České republiky.
5. Diag Human nabídl, že umělecká díla a hudební nástroje jednostranně vyloučí z celého exekučního sporu, ale česká strana tuto nabídku nepřijala. Tím jsme si sami uvalili embargo na vývoz vlastních kulturních děl do Evropy.
6. Může dojít k obstavení státních účtů v cizích bankách, což sníží kredit ratingu a zvýší ceny úvěrů a obsluhování našeho státního dluhu, který nás letos stojí přes 80 miliard korun, tedy 80 tisíc korun za každého z nás.
7. Diag Human považuje arbitráž za ukončenou. David Kotris, ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví, tvrdí, že exekuční soudy v zahraničí vyhrajeme tím, že odvolání České republiky stále platí. Tohle ale rozhodnou soudy v pěti cizích zemích. Společnosti Diag Human stačí pouze jedna výhra z pěti, aby dosáhla svého.
8. Z čistě právního pohledu nemá Česká republika v této kauze jediný hmatatelný důležitý právní úspěch.
9. Česká republika je v mezinárodních arbitrážích v pořadí třetím nejčastěji žalovaným státem na světě. Dosud prohrál český stát v těchto arbitrážích více než 20 miliard korun a další 2 miliardy korun zaplatil právníkům.

Přeji si, abychom spor s Diag Human vyhráli. Ptám se: je možné, na základě uvedených faktů, abychom spor nakonec úplně vyhráli a nic nedlužili?

Je rozumné, aby naši politici hráli s našimi penězi ruskou ruletu, když v pěti ze šesti komor v revolveru, který nám daňovým poplatníkům drží u hlavy, je ostrý náboj?

A nyní to podstatné: naši politici a někteří ostatní od začátku svalují vinu na „nepřítele státu“. Kdo je dnes skutečným nepřítelem státu?

Martin Jan Stránský
Lékař, vydavatel, publicista
Zastupitel (nezařazen) MČ P1, předseda Výboru pro zdravotnictví MČ P1

Publikováno:

Lidové noviny

3.1.2012

aktualne.cz

4.1.2012

Zdravotnické noviny

16.1.2012

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.