Nazdar, ty debile

Nazdar, ty debile. Dle záznamu, který v pátek zveřejnil poslanec Petr Skokan, se mu těmito slovy přihlásil ministr financí České republiky Miroslav Kalousek, který hned v další větě nazval poslance č…kem. Rozhovor se netýkal soukromé záležitosti, ale Kalouskova veřejného zfackování mladého muže, který ministrovi nadával. Na incident upozornila nejen všecna média, ale i poslanec Skokan, který jim to též oznámil. Kalousek označil Skokanovo páteční vystoupení za „snůšku blábolů“. Předtím vysvětlil Kalousek slovní výměnu s policejním prezidentem tak, že Lessymu vyhrožoval proto, že on sám je „terčem brutálních policejních provokací“. Stejně tak označil Kalousek policejní obvinění exministryně obrany Vlast y Parkanové (za to, že připravila stát o 658 milionů korun – existuje podezření na širší kauzu, která by vedla až ke Kalouskovi) za vymyšlenou politickou provokaci.

Pro Kalouska musí být pozoruhodné a zneklidňující, že proti němu stojí zorganizovaná a zřejmě rostoucí konspirace téměř všech sektorů české společnosti. Začala u toho nešťastného drzého mladíka, dnes je do ní zapojen nejen poslanecký mandátní a imunitní výbor, ale dokonce celé politické strany (o tom politika přeci je), vyšetřovatelé a policie, až po jejího prezidenta. A samozřejmě nechybí ta slavná novinářská žumpa. Podle Kalouska se jedná o útok na svobodný parlamentní systém a dokonce na stát samotný. Z řečnického pultu osobně emotivně vytroubil rétorickou otázku do celé Poslanecké sněmovny ( i k premiérovi a tedy i k nám): „To si říkáte právní stát? Že se nestydíte! “

Pokud to vezmeme pozpátku, Kalousek má absolutní pravdu. Ptá se právě na tu nejdůležitější otázku ze všech. Aniž by si to možná uvědomil, on sám nabídl perfektní řešení, když tvrdil, že pokud rozhodne parlament pro vydání Vlasty Parkanové (stalo se), on sám navrhne úplné zrušení poslanecké imunity. Konečně!

Čím vyspělejší demokracie je, tím méně je používána politická imunita. Je to tím, že v takových zemích platí pro politika presumpce viny. Vychází to z principu, že občan (rozumí se šéf) platí politikovi, a tak stačí, aby si pouze myslel, že politik vážně selhává, aby ten musel odstoupit. Pokud má existovat imunita, má si ji politik zasloužit, nikoliv ji dostat jako dar, který mu umožní, aby upřednostnil jednu korupční akci za druhou s výsledkem, že se Česká republika stále propadá v mezinárodním žebříčku korupce. Takže hurá pro Kalouskův návrh.

Pikantní je, že u Kalouska by zavedení jeho vlastního návrhu na zbavení imunity pravděpodobně vedlo k tomu, že by proti jeho osobě bylo spuštěno tolik závažných obvinění, že by neměl ani čas si vyčistit zuby. To jediné, co by mu neuteklo, by byl jeho luxusní slovník a manýry s ním spojené, které se hodí pro vězně, ale nikoliv pro ministra, jehož platíme z vlastní kapsy. Že by se připravoval na další krok?

Martin Jan Stránský
Lékař, vydavatel, nezávislý zastupitel MČ P1

Publikováno:

Lidové noviny

17.7.2012

aktualne.cz

17.7.2012

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.