Demokratizace správným směrem

Volby znovu poukázaly na axiom, že největší zádrhel při tvorbě skutečné demokracie i funkčních vlád je systém koaličního vládnutí. Nicméně, systém ve kterém jedna strana nese veškerou zodpovědnost, je produktem velice vyspělých demokracií jako Velká Británie a Amerika. Je to tím, že tam se strany chovají zodpovědněji ke svým voličům a k sobě. Zároveň existují vyspělé občanské sektory a další instituce, které politiku hlídají z jiných stran. Nicméně pro naši zemi znamenaly volby další posun dopředu ve vývoji demokracie.

Kromě to, že se zúčastnily téměř dvě třetiny voličů, bezesporu nejlepší zprávou je, že komunisté utrpěli hlubokou porážku. Ztratili totiž 40 procent svých křesel v dolní komoře. I když zůstávají na třetím místě, rozdíl mezi nimi a dvěma silnými stranami je největší v polistopadovém období. Jejich členové vymírají a kromě kritiky nemá komunistická strana voličům co nabídnout. Na programu totiž záleží – strany, které neměly podstatný program, dopadly nejhůře: KDU-ČSL, která zůstává naživu díky své naprosté prodejnosti v koaličních jednáních, utrpěla nejhorší ztrátu ze všech a přišla o 60 procent křesel (!), zatímco nic neříkající US-DEU přišla o vše.

Na rozdíl od nich Strana zelených zabodovala tak, že se poprvé dostala do českého parlamentu. Přestože tato strana trpí problémy novorozence, v moderních evropských demokraciích má strana zavedenou roli.

U premiéra vztek a nezkušenost s prohrou vedly k návratu komunistického slovníku. Na tom není nic dobrého, ale reakce tisku a mobilizace pár tisíc protestujících na Václavském náměstí znamenaly další posílení procesu, který povede až k tomu, že kvůli podobným výrokům bude muset čelný politik okamžitě odstoupit.

Každopádně to znamená, že ČSSD s ODS se musejí dohodnout. V případě, že by ČSSD usilovala o další kolo voleb, byla by to její největší chyba – premiérovo chování by totiž znamenalo jistou porážku jeho strany.

Dalším dobrým výsledkem voleb je, že končí hrozba pokračující propagace populistického škůdce Vladimíra Železného (který nyní stojí před soudem za četná obvinění z trestných činů) a jeho strany. Pokud mluvíme o jednotlivých politicích, ještě lepší zpráva je, že nejhorší ministr zdravotnictví v  českých dějinách David Rath přijde o ministerské křeslo.

Strana, která si polepšila nejvíc, je ODS, jež získala dalších 23 mandátů, tedy o 40 procent více. Patová situace jí sice brání ve snadném vládnutí, což však zároveň znamená, že tu bude bude alespoň jakási bariéra bránící nepřiměřenému vlivu straníka ODS Václava Klause a jeho úletům, pokud jde o EU, občanský sektor apod., které ohrožují naši společnost.

Politické spektrum se výrazně zúžilo kolem dvou stran, což za předpokladu, že tu nebudeme mít balkánskou politiku, která se točí kolem likvidace oponenta, znamená další demokratizaci. Tvorba vlády totiž nebude možná bez spolupráce všech, tedy bez politického konsensu a kompromisu. Vzhledem k tomu, že politici jsou naši zaměstnanci a že jim platíme za to, aby se na základě výsledku voleb dohodli, a ne za to, aby se ničili, i to je dobrá zpráva.

Martin Jan Stránský
lékař a vydavatel Přítomnosti

Publikováno:

Americké listy

22. 6. 2006

Přítomnost

léto 2006

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.