Čemu rozumí Klaus?

Před pár dny si prezident Klaus vytvořil další kontroverzi  kritikou povinného očkování vojska. Tvrdil, že nechce, aby „vojáci byli považováni za pokusný vzorek, na němž se bude – bez jejich souhlasu- vakcína zkoušet.“ Pro posuzování jeho tvrzení je nutné seznámit se s fakty:

– Počet osob postižených prasečí chřipkou nyní narůstá na našem území způsobem, který dle hlavního hygienika Michaela Víta „přesně odpovídá pandemickému kmenu.“

– Na rozdíl od „běžné“ chřipky, která má větší relativní úmrtnost u starších osob, je úmrtnost na prasečí chřipku větší u mladších osob, tedy ve věku vojáků.

– Chřipka se šíří mezi jednou a druhou osobou v přímé úměře s množstvím  kontaktů, tedy nejvíce v podmínkách, které existují v kasárnách, školách apod.

– Očkování je prokazatelně efektivní proti chřipce: sníží průměr nakažlivosti o 75% (www.nhs.uk). V naší zemi má prasečí chřipka úmrtnost kolem pěti procent (www.flucount.org – aktualizuje se každé čtyři minuty), tedy z každých 1000 nakažených lidí jich padesát zemře.

– Z důvodu vedlejších účinků očkování proti prasečí chřipce zemře pouze jedna osoba z milionu očkovaných. Očkování milionu osob ale zachrání v přepočtu padesát tisíc životů. Prasečí chřipka je tedy padesát tisíc krát fatálnější, než je očkování proti ní.

– Očkovací látka proti prasečí chřipce, kterou by se naše vojsko nechalo očkovat, již byla použita v Evropě pro více než 35 milionů očkování. Je tedy bezpečná a otestovaná.

– Očkování vojáků by proběhlo bez dalších výdajů – látka je již nakoupena.

– V případě, že pandemie postihne nenaočkované české vojsko, které má 16.000 osob a nakazí pouhých 10% z nich (tedy 1.600), průměrný výsledek bude 8 mrtvých. O dalších 1.598 postižených (a výdaje s tím spojené) nemluvme.

Prezident Klaus by se měl držet věcí, kterým rozumí a pokud jim nerozumí, měl by se nechat řídit názorem odborníků. Jedná se o konkrétní lidské životy našich vojáků a spoluobčanů.

Publikováno:

aktualne.cz

29.1.2010

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.